امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
طلاق توافقي
#1
طلاق توافقي به طلاقي گفته مي شود که زوجين به هر دليلي تمايل دارند با تفاهم از هم جدا شوند هر توافقي که آنها در خصوص مهريه ، نفقه، جهيزيه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود به عنوان مثال توافق مي کنند زوجه مهريه را در قبال طلاق ببخشد يا دريافت کند و يا با شرايط توافق شده مهريه پرداخت شود لذا تمام موارد توافق در راي دادگاه منعکس خواهد شد و قابليت اجرا دارد.
معمولا طلاق توافقي با توجه به رويه مختلف شعب دادگاه خانواده از دو تا پانزده روز به طول مي انجامد و معمولا کمتر از يک هفته تمام خواهد شد.
در طلاق توافقي حضانت فرزندان و نحوه ملاقات و نفقه فرزندان با توافق در راي دادگاه مشخص مي شود وکلاي پايه يک پارساي با اشراف کامل به مجتمع قضايي هاي متعدد تهران طلاق توافقي را با کمترين زمان و منصفانه ترين حق الوکاله براي شما انجام خواهند داد.
مدارک لازم براي طلاق توافقي:
شناسنامه و عقدنامه زوجين مي باشد وجود کارت ملي الزامي نيست و در صورت در دسترس نبودن عقدنامه مي بايستي به دفترخانه اي که ازدواج کرده ايد مراجعه کرده و رو نوشت اخذ نماييد.
بعد از صدور حکم طلاق توافقي (گواهي عدم امکان سازش) زوجين مي بايستي به دفترخانه طلاق مراجعه کنند که اگر زوجين يا هر کدام از آنها تمايل به حضور نداشته باشند با حضور وکلاي ايشان طلاق ثبت خواهد شد
نکته :با توجه به ماهيت طلاق توافقي اگر هر کدام از زوجين در هر مرحله از طلاق توافقي و حتي بعد از راي دادگاه پشيمان و منصرف شود طلاق ثبت نخواهد شد و خطري حقوقي از اين حيث متوجه ايشان نخواهد بود.
نکته:در طلاق توافقي اگر زن باکره نباشد و يا يائسه نباشد از فاصله ثبت طلاق تا پايان عده مي تواند رجوع کرده و عملا طلاق از بين برود براي جلوگيري از اين کار مي بايستي از دادگاه خواست که در راي گنجانده شود که زن حق رجوع به مابذل را از خود ساقط کرده است (اصطلاح حقوقي است.)
نکته :توافقنامه اي که معمولا براي طلاق توافقي نوشته مي شود اگر منجر به ثبت طلاق نشود و يکي از طرفين پشيمان شود اثر حقوقي ندارد و از درجه اعتبار خارج است.
نکته:اگر زن باکره باشد دادگاه هاي تهران فقط گواهي بکارت پزشکي قانوني را معتبر مي دانند و اگر باکره نباشد صرف جواب آزمايش عدم بارداري هر آزمايشگاهي کفايت مي کنداگر به هر دليل تمايل نداريد براي تست بکارت به پزشکي قانوني مراجعه کنيد با ما تماس بگيريد.
نکته:اگر يک از زوجين وکيل داسته باشد در هيچ يک از مراحل دادگاه نياز به حضور او نخواهد بود.
نکته:پس از طلاق در صورت عدم نزديکي زوجين با ارائه حکم دادگاه و طلاقنامه به اداره ثبت احوال مي توان شناسنامه را تعويض کرد و شناسنامه سفيد اخذ کرد و در صورت نزديکي زوجين فقط با ثبت ازدواج بعدي شناسنامه تعويض خواهد شد.
 
طلاق توافقی در دوران عقد چگونه است؟ ([b]مشاوره حقوقی طلاق توافقی رایگان است)[/b]
اگر منظور از دوران عقد، عدم نزدیکی و رابطه ی زناشویی نداشتن زوجین باشد در هنگام طلاق چه از نوع توافقی و چه از جانب هر کدام از زوجین،مهریه نصف خواهد شد مگر اینکه توافق دیگری بین زوجین باشد. مثل اینکه زوجه ادعایی در خصوص مهریه نداشته باشد و در قبال طلاق (توافقی) مهریه را بذل نماید.
آنچه که در طلاق های توافقی که نزدیکی بین زن و شوهر اتفاق نیافتاده است و زوجه تمایل دارد مهریه خود را بذل نماید، می بایستی رعایت شود این است که وقتی به قاضی یا قسمت مشاوره دادگاه برای طلاق توافقی مراجعه می شود اظهار شود که "زوجه کل مهریه استحقاقی را در قبال طلاق بذل می نماید" نه کل مهریه ما فی القباله یعنی آنچه در سند نکاحیه نوشته شده است.
نکته دیگر اینکه رویه دادگاه های خانواده تهران به این صورت است که اگر زوجه مدعی بکارت شود از سوی دادگاه به پزشکی قانونی جهت معاینه معرفی می شود و در صورت تایید بکارت و عدم نزدیکی، در رای دادگاه منعکس خواهد شد.
خوب است بدانید که اگر رای طلاق توافقی صادر شود که زوجه دوشیزه باشد اولا بعد از ثبت طلاق در دفترخانه، زوجه حق رجوع به مهریه بذل شده را ندارد و ثانیا بعد از ثبت طلاق با مراجعه به اداره ثبت احوال می توان شناسنامه جدیدی که نام همسر قبلی و طلاق در آن نوشته نشده است، اخذ نمود.
با توجه به همین نکته ها و ظرافت ها است که توصیه می شود برای انجام مراحل طلاق توافقی از وکیل خانواده استفاده شود.
مراحل انجام طلاق توافقی چگونه است؟ (مشاوره حقوقی طلاق توافقی رایگان است)
بر طبق مواد 24 و 25 قانون حمایت خانواده مصوب 1/12/1391 حتی اگر زوجین توافق و تفاهم بر جدایی داشته باشند به ناچار می بایستی از دادگاه حکم بگیرند که در اصطلاح حقوقی به آن گواهی عدم امکان سازش می گویند به عبارت دیگر گام اول برای طلاق توافقی تمایل زوجین به خاتمه دادن زندگی مشترک می باشد. در این راستا اگر اختلافی در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه و حضانت فرزندان باشد، امکان صدور رای توافقی وجود ندارد.
گام دوم پس از توافق زن و شوهر، مراجعه آن ها یا وکلای ایشان به یکی از دفاتر خدمات قضایی است که لیست آنها در صفحه اول همین سایت ارایه شده است، دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات قضایی به صورت الکترونیک ثبت می شود. برای ثبت دادخواست علاوه بر الزام حضور زوجین یا وکلای آن ها، اصل عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه زوجین و ترجیحا کپی کارت ملی ایشان نیاز است. با پرداخت هزینه دادرسی و امضا الکترونیک زن و شوهر یا وکلای ایشان، دادخواست ثبت می شود. بعد از آن باید دو یا سه روز به جهت ارسال پیامک دادگاه منتظر ماند. پیامک دادگاه حاوی شماره 16 رقمی پرونده، رمز شخصی جهت مراجعه به سایت عدل ایران adliran.ir و شعبه رسیدگی کننده می باشد.
گام سوم پس از ارسال پیامک این است که اگر وقت رسیدگی در پیامک مشخص نشده باشد زوجین یا وکلای آن ها می بایستی در اولین فرصت به شعبه مربوطه مراجعه کنند. با توجه به قانون حمایت خانواده مصوب 1/12/1391 داوری در طلاق حذف شده است و به جای آن مشاوره اجباری شده است. در این راستا دادگاه، زوجین را به واحد مشاوره که معمولا در همان مجتمع قضایی مستقر است، معرفی می کند. توجه داشته باشید که پرداخت هزینه مشاوره به عهده زوجین است.
مشاور در واحد مشاوره دادگاه ضمن پرسش در مورد دلایل طلاق، توافق های مالی و غیر مالی زوجین در خصوص مهریه و نحوه پرداخت آن، اجرت المثل، نفقه، حضانت فرزندان و جهیزیه را مکتوب می کند که به امضای زوجین یا وکلای ایشان می رسد. پس از انجام مشاوره و اخذ توافق نامه، به شعبه مراجعه می شود در این جا رویه دادگاه ها متفاوت است بعضی از شعب همان روز یا احیانا یکی دو روز بعد رای را صادر می کنند و بعضی از شعب هم جلسه دادگاه و رسیدگی تشکیل می دهند. در این موارد قاضی شعبه تمایل دارد که شخصا با زوجین صحبت کند. معمولا وقت دادگاه برای طلاق توافقی نزدیک و سریع می باشد، بعضی از شعب نیز انجام مشاوره را موکول به بعد از جلسه رسیدگی می کنند. بعد از صدور رای (گواهی عدم امکان سازش) مرسوم است که زیل رای زوجین می نویسند که اعتراضی ندارند و حق تجدید نظر و فرجام خواهی را از خود ساقط می نمایند.
گام چهارم پس از اخذ رای مراجعه به یکی از دفاتر رسمی طلاق است که در این مرحله هم مثل تمامی مراحل قبل زوجین یا هر کدام از آن ها می توانند وکیل اختیار کنند و خودشان حضور نیابند. برای ثبت طلاق حضور زوجین یا وکلای آن ها الزامی است و زوجه می بایستی آزمایش عدم بارداری از یکی از آزمایشگاه ها اخذ نماید و به دفترخانه تحویل دهد.
نکته: اگر زوجه دوشیزه (باکره) باشد رویه دادگاه های تهران بر این است که او را به جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی می کنند. پس از امضا دفاتر مربوط به طلاق و اجرای صیغه طلاق، اصل عقدنامه به سردفتر تحویل داده می شود و ایشان با امضا و مهر شناسنامه ها ظرف چند روز طلاق نامه تحویل زوجه می دهد.
برای اطلاعات بیشتر با گروه وکلای پارسای تماس بگیرید: 44033677 –44963487
 مزایای داشتن وکیل در طلاق توافقی ([b]مشاوره حقوقی طلاق توافقی رایگان است)[/b]
 1. در صورت اختیار وکیل نیازی به حضور طرفی که وکیل دارد در تمام مراحل دادگاه نیست.

 2. برای کسانی که تا کنون با دادگاه اصطلاحا سر و کار نداشته اند، گذشته از نا آگاهی نسبت به طلاق توافقی، استرس و اضطراب مواجه با قاضی و حضور در دادگاه وجود دارد. بدیهی است طرفی که وکیل اختیار کند دچار اینگونه اضطراب ها نخواهد شد.

 3. عده ای از مردم با توجه به شخصیت، شغل و سایر مسایل معتقدند که اگر در مجتمع قضایی خصوصا دادگاه خانواده حضور پیدا کنند چه بسا که با شخص آشنا و یا از اقوام رو به رو شوند و این به زعم آن ها برای آبرویان خوب نیست، گذشته از درست و غلط بودن این اعتقاد که جنبه شخصی دارد، بودن وکیل به جای موکل این مشکل را حل می کند.

 4. بی شک یکی از آسانترین و سریعترین پرونده ها طلاق توافقی است، اما اهل فن می دانند در جای که توافق های زوجین زیاد، مدت دار و یا پیچیده است، نیاز به کسی است که از اطلاعات حقوقی کافی برخوردار باشد و به ظرایف و دقایق طلاق توافقی آگاه باشد. لذا توصیه بر این است که حتی الامکان در تمام مراحل از وکیل استفاده کنید. بر نظر وکلای پارسای اگر شخصی تمایل به حضور در دادگاه را دارد بهتر است وکیل خبره در کنار وی باشد.

 5. انجام مراحل طلاق توافقی توسط وکیل به دلیل آشنا بودن به شعب دادگاه و رویه آن ها سریعتر خواهد بود.

 6. به تجربه ثابت شده است و به کرات هم دیده ایم که چون در هنگام طلاق بین زن و شوهر و اطرافیان آن ها تنش وجود دارد، بگو مگو و احیانا درگیری بین زوجین و اطرافیان، در دفتر خدمات قضایی، جلسه مشاوره و دادگاه ایجاد می شود. توصیه وکلای پارسای بر این است که اولا زوجین برای خاتمه دادن به زندگی مشترک و طلاق توافقی عجله نکنند. شاهد پرونده های زیادی بوده ایم که زوجین با عجله و با تصمیم آنی به دادگاه برای طلاق توافقی مراجعه کرده اند ولی بعد از فروکش کردن عصبانیت، پشیمان شده اند. طلاق توافقی اولین راه حل نیست بلکه آخرین آنهاست. ثانیا به هر دلیل اگر تصمیم قطعی برای طلاق توافقی گرفتید برای حفظ حرمت طرفین و جلوگیری از تنش و درگیری به وسیله وکیل خانواده طلاق توافقی را انجام دهید.

 7. در هنگام طلاق بین بعضی از زوجین بی اعتمادی شدید وجود دارد و زوجین بیم آن را دارند که طرف مقابل ممکن است اصطلاحا سر او کلاه بگذارد. برای جلوگیری از این موضوع، داشتن وکیل بهترین راه حل است.
آیا طلاق توافقی در دوران عقد نیاز به اجازه پدر زوجه دارد؟ [b] ([b]مشاوره حقوقی طلاق توافقی رایگان است)[/b][/b]
آنچه ماده 1043 قانون مدنی مقرر کرده این است که عقد نکاح دختر باکره اگر چه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جد پدری است و رای وحدت رویه 261 مورخ 29/1/1361 هیات عمومی دیوان عالی کشور نیز مشخص کرده که دخول مطلقا (چه مشروع باشد و چه نا مشروع) سبب سقوط و ولایت پدر می شود اما در خصوص طلاق دختر دوشیزه قانونی وجود ندارد و طلاق او نیاز به اجازه پدر و یا جد پدری نمی باشد.
سوالی که مطرح می شود این است اگر بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد و با طلاق توافقی از هم جدا شوند در حالی که زوجه دوشیزه است، آیا برای ازدواج مجدد این خانم نیاز به اجازه پدر یا جد پدری است؟
همانطور که در ماده 1043 قانون مدنی اشاره شد عقد نکاح دختر باکره با اذن پدر می باشد. در اینجا نیز شخص مذکور هنوز باکره می باشد.
 
 

لینک منبع:طلاق خانواده گروه وکلای پارسای
http://parsaylawyers.com/
پاسخ
#2
خیلی خیلی ممنون تمام جواب سوال هامو گرفتم..
[/url]
اجاره ماشین | اجاره خودرو | اجاره ماشین | اجاره ماشین | امنیت شبکه | آیفون تصویری | راهبند | طراحی سایت[url=http://desproud.com]
پاسخ
#3
ان شالله که اصلا برای هیچ کس طلاق اتفاق نیفته
پاسخ
#4
بسیار پست خوب و کاملی بود و جواب تمام سوالات در رابطه با موضوع طلاق توافقی را در خود جای داده است
ساخت سایت
پاسخ
#5
ممنون از اطلاعات خوبتون . من که خودم مشاور کودکان هستم استفاده کردم و مفید بود.خوشحال میشم برای مشاوره بالینی به سایت من هم سری بزنید.
پاسخ
#6
آمار طلاق نگران کننده است.
پاسخ
#7
واقعا ممنون جواب کامل گرفتم مرسی از اطلاعات مفیدتون.
پاسخ
#8
ممنون از اطلاعات تون
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان